МАРКІВЦІ<br>Ласкаво просимо!

СТАТТІ В ГАЗЕТІ "НОВА РАДА" (1917-1918)


Безплатні читанки для народу.Джерело — Нова Рада, № 101, 30.07.1917, с. 2. Дивитися.

Учитель с. Марковці козелецького повіту (Чернигівщ.) д. Демченко влаштовує кілька безплатних народних читанок на такі теми: 1) Земельна справа. 2) Установчі Збори. 3) Загальне, рівне, пряме і таємне виборче право. 4) Демократична республіка. 5) Хто такі українці, і чого вони хочуть. 6) Якої ми хочемо автономії і федерації. 7) Освіта — щастя народу. 8) Царювання останнього Романова.

Дописи.Джерело — Нова Рада, № 213, 20.12.1917, с. 4. Дивитися.

МАРКОВЦІ (козелецького повіту на Чернигівщині). Ніколи наше село не одставало в культурній роботі від других сел. Ще за кілька літ до революції Марковці славились своїм театральним гуртком, який розбуджував приспані молоді народні сили. Ні в одно село, здається, не йшло стільки газет, як у Марковці. Правда, марковчане часами пускалися в непевну путь, вони роздмухували ворожнечу поміж усякими сектами, вередували інтелігентними силами (учителями, священиками), а все ж таки Марковці не посунулись назад. Все те, що було, тепер уже одійшло, перешумувало і наше село знову стає на власні ноги.

У нашому селі є "Просвіта", Селянська Спілка, "Вільне Козацтво", Кредитове Товариство. В школі (в першій групі) вже йде навчання вкраїнською мовою. До "Просвіти" надходять такі часописі: "Нова Рада", "Робітнича Газета", "Народна Воля", "Боротьба", "Комашня" та инші. Гурток аматорів-селян готує на Різдво п'єсу. В гуртку беруть участь: М. Голик, М. Шостак, Ол. Боклан, Панченко, Я. Онищенко, Т. Конішевська, Ф. Дворникова, Одарка Голикова та инші. Обрано Народню Раду. Голова — Д. Шевченко, заступник його — Вас. Боклан, писарь — Дан. Шостак. Третій Універсал Центральної Ради у нас був прочитаний аж двічі: у церкві і на громаді. Селяне дуже уважно поставилися до Універсала й проголосили "славу" Українській Республіці. Перед виборами до Установчих Зборів до нас приїздив од Української Центральної Ради Іван Кошіль, який коротко росповів селянам історію України, росказав, що таке соціалісти-революціонери, куди вони ведуть і як нам, громадянам, ставитись до них. Івана Кошіля, який ще росповідав про організації "Просвіт", "Вільного Козацтва" та Селянських Спілок, селяне гарно привітали. Вибори в нашому селі пройшли дуже добре. По них видно зразу, що за село і як у нас до українства ставляться.
№ 1 — парт. соц.-рев. російськ. 19
№ 3 — труд. укр. групи 17
№ 4 — єврейськ. нац. 2
№ 5 — парт. старообрядців 1
№ 7 — кадети 2
№ 9 — большевики 17
№ 10 — україн. соц. рев. 804
№ 11 — євр. соц.-рев. 3
№ 13 — "обслуж. госуд. учрежд. 1
(вложено в пакет 1 карбов.)
№ 14 — землевласники 12
№ 15 — торг. промисловці 4

Недавно в нас Повітова Управа з членами сільського комітету зробила обрахунок хліба (який є на селі запас). Всього з приварком найшли 750 пудів. Повітова Управа роздала голодним сім'ям картки й наказала їм з цими картками звертатись до багатирів за підмогою. Багатирі зразу було не дали хліба, і коли в їх одбірала хліб для бідних новообрана ревізійна комісія, то вони спочатку пішли скаржитись. Але тепер уже всі прийшли до згоди і в цьому відношенні у нас ніякого безладдя нема.

Вісти з краю.Джерело — Нова Рада, № 2, 4.01.1918, с. 3. Дивитися.

Вистави. В селі Марковцях Козелецького повіту на Чернигівщині місцевий гурток селян-аматорів готує до вистави драму Тобілевича "Безталанна".

У виставі беруть участь Н. Голік, М. Горова, Г. Дворникова, М. Шостак, О. Голік, Л. Сліпенко, А. Шевченко, І. Шевченко, І. Маченко, І. Гайдук, Т. Конишевська, І. С. Маченко та Ф. Кайдан.

П'єсу виставлятимуть у школі.

Дописи.Джерело — Нова Рада, № 57, 13.04(31.03).1918, с. 4. Дивитися.

МАРКОВЦІ (козелецького повіту на Чернигівщині). В селі в нас тихо, гарно. Нема ніяких розбишак. Заснувався український культурно-просвітній гурток молоді, до якого записалося до 100 членів. Організував цей гурток Микита Вікторович Заболотній, якого члени обрали головою цього гуртка. Писарем обрали — Юхима Конишевського, скарбником — Никона Голиченка.

Наші марковці взялися до будування нової церкви, бо стара церква для нас дуже мала. Не зважаючи на дорожнечу всячини, як ото лісу та харчів, не зважаючи на розрухи, марковчане постановили церкву збудувати обов'язково.

Недавно наша сілька громада обмірковувала, як поступити з економією бувшого дідича П. П. Катеринича. Громада постановила таке: зважаючи на те, що по других селах економії поруйновано та пограбовано, а в нас, у Марковцях, усе ціле лежить на тім самім місці, увесь дивий і нерухомий інвентарь (як тільки прийде до громади про це від української влади наказ) продати по закону.

У нас єсть тепер на посадку картоплі (під винокурню) 50 десятин землі, гроші ми взяли ще раніш за спірт, отже на полагодження заводу винокуреного вистачить. Справа таким чином у нас іде краще нїж де инде.

Вісти з краю.Джерело — Нова Рада, № 76, 15(2).05.1918, с. 3. Дивитися.

Вистави. В с. Рудьковці, козелецького повіту, на Чернігівщині, заходами нового культурно-просвітнього гуртка аматорів виставлено великодними святами п'єсу "Розумний і дурень". Вистава пройшла досить вдало. Закінчилась вистава співами під орудою д. Скакуна.

Друга вистава, яку влаштувала драматична секція с. Марковців, одбулася на проводи. Грали дуже гарно.

Самогоночна пошесть. Села козелецького повіту на Чернигівщині: Щасновка, Рудьковка, Макаровка, Бобровиця та инші захопила пошесть на самогонку. Виробляють мало не на вигонах, бо критися з самогонкою ніхто не криється. Дійшло до того, що в одному селі яму для викурювання самогонки викопали на кладовищі. Особливу діяльність самогоночні заводи виявили перед проводами.

Учителям не платять. Повідомляють із козелецького повіту (Чернигівщина), що що там учителі де яких сел не одержують плати вже другий-третій місяць.