МАРКІВЦІ
Джерело — "Шляхами великого кобзаря. Путівник". — Київ, "Молодь", 1964. — С. 181—182.
Село Бо6ровицького району, Чернігівської області (колишнє село Марківці, Козелецького повіту, Чернігівської губернії).
В лютому 1846 р., за завданням Київської Археографічної комісії, Шевченко виїхав на Чернігівщину. Тут він пробув близько трьох місяців. Чимало міст і сіл Чернігівщини об’їздив поет. Побував він також у Марківцях, куди його запросили власники цього села Катериничі, щоб замовити йому портрети членів своєї родини.
У Марківцях Шевченко прожив не менше 2—З тижнів. Тут він намалював аквареллю 8 портретів членів сім’ї Катериничів.
На жаль, в оригіналах збереглося до наших днів лише чотири портрети: М. Ф. Катеринич (поміщиця), О. А. Катеринич (молодший син), І. А. Катеринич (середній син), Т. П. Катеринич (невістка). Всі портрети в хорошому стані і зберігаються в Київському Державному музеї Т. Г. Шевченка АН УРСР. П’ятий портрет — свахи Катериничів О. А. Афендик — відомий лише з репродукції.
Всі ці твори довго зберігалися в родині Катериничів і передавались із роду в рід. У 1911 р. вони експонувалися на виставці художніх творів у Києві. Всі портрети підписані й датовані автором 1846 роком.
Живучи в Марківцях, Шевченко ходив відпочивати до ставків, де зустрічався з селянами.
За часів Шевченка мешканці Марківців були поділені на козаків, казенних, що належали Києво-Печерській лаврі, і кріпаків Катериничів. Безпросвітна темрява панувала в селі. Визискували селян як пани, так і церква...
Під час Великої Вітчизняної війни майже половина хат у селі була спалена фашистами. Багато жителів цього села розстріляно за участь у партизанському русі.
Після війни село відбудоване заново. Недавно тут спорудили клуб із залом на 200 місць. Тут є бібліотека, у фондах якої близько 6 тисяч книг. У бібліотеці відведено меморіальний куток, присвячений Т. Г. Шевченкові, де експонуються матеріали, що висвітлюють перебування поета в Марківцях.
У колишньому панському будинку, де жив великий український поет, зараз розмістилася восьмирічна школа імені Т. Г. Шевченка. Його ім’ям названа одна з кращих вулиць села. В центрі села проти школи — чудовий парк і сад. У Марківцях є тваринницький радгосп імені Кірова. Село електрифіковане й радіофіковане. Багато молоді села навчається у вищих і середніх учбових закладах.